ES: garbinami blogiausi

This article has been translated in Lithuanian by Gabrielė Pauliukaitė. The English original was an op-ed mine published in the Washington Examiner. This article was originally published here.

Man būnant Liuksemburgo piliečiu, per pirmus 18 mano gyvenimo metų buvo tik vienas šalies ministras pirmininkas – Žanas Klodas – Junkeris, dabar – Europos Komisijos pirmininkas. Tai pasakęs, galiu teigti, jog tvirta Junkerio pozicija prieš Brexit yra tik žiniasklaidos išpūstas muilo burbulas.

Žanas – Klodas Junkeris įkūnija visą politikos neteisingumą: jis – teisės studentas, kuris praktiškai neužsiėmęs teisine veikla, tapo didžiausios centro dešinės partijos sekretoriumi (tokios pačios ideologinės krypties partijos, kaip ir Vokietijos Kanclerės Angelos Merkel atstovaujama partija). Jį po sparneliu priglaudė buvęs Liuksemburgo ministras pirmininkas, vėliau tapęs Europos Komisijos pirmininku – Žakas Santeris. Tokiu būdu Junkeris valdžioje užsibuvo daugiau nei 30 metų.

Mažyčiame Liuksemburge Junkeris buvo ir išlieka be galo populiaria politine figūra. Kuomet 2005 m. Liuksemburge vyko referendumas dėl ES Konstitucijos, Junkeris suorganizavo kampaniją „apie save“, grasindamas atsistatydinti, jei jo palaikoma pusė nelaimės.

Galbūt tai atrodytų kaip logiškas politinis atsakas Jungtinėje Karalystėje, tačiau Liuksemburgo gyventojai buvo įbauginti. Junkeris puikiai įtikino visą Liuksemburgą, kad šalis pasaulyje yra reikšminga tik jo dėka. Kas būtų, jei jis paliktų tarnybą? Galiausiai, daugiau nei 56 procentai gyventojų palaikė Junkerį.

Pradėkime nuo to,  kodėl Junkeris pasitraukė iš ministro pirmininko pareigų. Kilus dideliam šnipinėjimo skandalui dėl to, kad slaptosios tarnybos sistemingai vykdė nelegalias operacijas, Junkeris neprisiėmė atsakomybės, nors slaptosios tarnybos yra atskaitingos būtent ministrui pirmininkui.

Kai jam buvo pristatyta 140 puslapių ataskaita apie jo atliktus pažeidimus, Junkeris, vietoje to, kad sureaguotų į kaltinimus, tiesiog pabrėžė savo puikius lyderystės įgūdžius. Anot jo, jei ne galingasis Junkeris, kas iš viso pasaulyje žinotų apie Liuksemburgo egzistavimą? Vietoje to, kad išspręstų problemas gimtinėje, Junkeris vengė atsakomybės ir pabėgo iš šalies, mieliau pasirinkęs savo draugų iš tarptautinės bendruomenės aplankymą, tam, kad įrodytų savo svarbą Europos Tarybai.

Be viso to, jo socialdemokratinės koalicijos partneriui ilgainiui pabodo toks Junkerio elgesys ir jis apjuodino nepriekaištingą Junkerio karjerą.

Manoma, kad norint tapti Europos Komisijos dalimi, reikia pralaimėti rinkimus, pavyzdys – dabartinis EK pirmininkas. Tačiau Junkeris nepralaimėjo priešlaikinių rinkimų, o vėliau, 2013 m. atsistatydino. Jo partija laimėjo daugiau nei trečdalį visų balsų. Tačiau trys pagrindinės opozicinės partijos suformavo koaliciją, sudarydamos nedidelę daugumą ir taip pašalindamos Junkerį ir jo partiją iš valdžios.

14069654181_9e7e791de5_k

Tačiau jo paskyrimas tapti Europos Komisijos pirmininku būtų nutikęs bet kuriuo atveju.

Didžioji dalis gąsdinimų apie tai, kas nutiktų Didžiajai Britanijai, jei ji pasirinktų palikti ES, nepaveikė balsavimo referendume dėl išstojimo iš bendrijos rezultatų (įrodyta, kad dauguma gąsdinimų nebuvo teisingi). Dauguma net nežino kas yra Junkeris, tad  jam derėtų suprasti, kad  jo populiariumas už Liuksemburgo teritorijos  yra itin ribotas.

Politinė realybė smarkiai sumenkino jo idealizmą. Tas pats nutiks ir per derybas su nauja britų valdžia, Volkswagen (vokiečių kompanija) ir Stella Artois (belgų kompanija) norint būti Didžiosios Britanijos rinkos žaidėjomis. Šį kartą Junkeris tariasi ne su 300,000 žmonių elektoratu, o su penkta didžiausia ekonomine galia pasaulyje.

Junkeris tiesiog meistriškai įvaldęs apsimetinėjimo meną. Jis nori, kad visuomenė jį lygintų su Žanu Monnet ar Robertu Schumanu. Labiau nei bet ko jis trokšta atgaivinti senąją Europos Sąjungą ir mano, kad tai pasieks tokia pačia retorika ir politika, kurią išbandė Liuksemburge.

Realybė Junkeriui parodys, kad jis klysta.

Junkerio atsistatydinimas iš Europos Komisijos pirmininko pareigų, Čekijos Respublikos Užsienio reikalų ministro pageidavimu, iš esmės nepaveiktų fundamentalių problemų, kurias sukėlė centralizuota valdžia Europos Sąjungoje. Valdžia netraukia tų, kurie jau yra savaime blogi, blogais žmonės tampa tuomet, kai paragauja valdžios skonio.

„Nesąžiningi ir nevaržomi žmonės kur kas labiau linkę būti sėkmingais“ yra pasakęs Friedrichas Hayakas. Kokie žodžiai galėtų geriau apibūdinti politiką, perėmusį aukščiausias ES pozicijas?

Žanas – Klodas Junkeris nėra liga, jis yra simptomas. Liga – valdžia.


Pictures are Creative Commons.

Thanks for liking and sharing!

About Bill Wirtz

My name is Bill, I'm from Luxembourg and I write about the virtues of a free society. I favour individual and economic freedom and I believe in the capabilities people can develop when they have to take their own responsibilities.

1 Response

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s