Co doopravdy chtějí „bojovníci za práva spotřebitelůׅ“?

Nevládních organizací, které tvrdí, že se berou za práva spotřebitelů, je hodně. Kromě standardní pomoci zákazníkům v případech zavádějícího značení zboží nebo ohrožení bezpečnosti, jde ale řadě „spotřebitelských aktivistů“ o něco, co už vlastně nemá nic společného s možností výběru nebo s právy. O moc.

Přes „práva spotřebitelů“ zadními vrátky do politiky

Když se začnete probírat tím, co si spolky pro ochranu spotřebitelů dávají za cíl a jak toho chtějí dosáhnout, najdete v dokumentech nejen očekávanou kritiku toho, jak která firma packá bezpečnost potravin (což je zcela oprávněně zavrženíhodné), ale také řadu jiných, politických postojů. Abychom si udělali konkrétnější obrázek, pojďme se podívat na spotřebitelská sdružení s působností po celých Spojených státech.

Na webu Národní ligy spotřebitelů (National Consumer League) najdete články, které odsuzují plýtvání potravinamivarují před riziky energetických nápojů nebo se staví proti legalizaci nepasterovaného mléka.

V roce 2014 tu ale výkonná ředitelka spolku Sally Greenbergová publikovala blog, který obhajoval zdanění limonád.

„Tak jako cigarety jsou i limonády citlivé na cenu. Zvýšení ceny těchto nápojů, které obsahují jen prázdné kalorie, může být právě to, co potřebujeme, abychom omezili jejich konzumaci.“

Je naprostá záhada, kam si Národní liga spotřebitelů chodí k podobným tématům pro podklady: tabák je totiž shodou okolností tovar, který v porovnání s ostatním zbožím vykazuje hodně nízkou cenovou elasticitu (u cigaret je to zhruba -0,4) a daň z cukru se v praxi ukázala jako neúčinná. O co jde ale nejvíc: jaká spotřebitelská práva liga hájí při svém tažení za to, aby se míň pily limonády? Není to nakonec osobní věc každého člověka?

V článku z roku 2016 Národní liga spotřebitelů kritizuje platy generálních ředitelů z Wall Street.

„Pokud chceme zabránit další finanční krizi, je nutné prosadit regulaci platů na Wall Street. Zároveň to bude další krok kupředu v boji proti ekonomické nerovnosti, které dnes náš národ čelí.“

Věc se trochu vyjasní, když dohledáme, jak liga vymezila svoji misi: „Mise Národní ligy spotřebitelů je chránit a prosazovat sociální a ekonomickou spravedlnost pro spotřebitele a pracující ve Spojených státech i cizině.“ Tady je tedy jasně řečeno, že nejde jenom o práva spotřebitelů, ale o subjektivně definovanou sociální a ekonomickou spravedlnost – což se dá zkrátit jako „děláme čistou politiku“.

Jiná „spotřebitelská organizace“ je Veřejný občan (Public Citizen), kterou založil Ralph Nader. Na jejích webových stránkách se píše, že to „je nezisková organizace, která se neúčastní stranických politických aktivit a nepodporuje žádné kandidáty na veřejné funkce.“ Je milé, že poukazují právě na to – když zároveň usilují o vyšší daně, posílají dál tweety, které žádají přísnější kontrolu zbraní, nebo sami tweetují takovéhle věci:

Aby nedošlo k nějakému nedorozumění – já vůbec neříkám, že neziskové politické aktivity jsou špatně. Naopak, věřím, že občany je dobré povzbuzovat, aby se v právě takových strukturách zapojovali do politiky. Jenže tvrdit, že mi jde o spotřebitelská práva, a obhajovat tím svou zcela jasné politickou agendu? Tomu říkám zavádějící.

Proti volnému obchodu

V Evropě to není zvlášť jiné.  Zatímco Evropská unie vyjednává s po celém světě dohody o volném obchodu, organizace na ochranu spotřebitelských práv se pokoušejí zastavit každý pokus o to, abychom mohli obchodovat bez většího tření.

Tento měsíc vydala „spotřebitelská“ neziskovka Foodwatch zprávu o dohodách o volném obchodu, které EU vyjednává, včetně jedné nové se čtyřmi zakládajícími členy Mercosuru (Argentinou, Brazílií, Paraguayí a Uruguayí). Ráz té zprávy dost dobře ilustruje stanovisko jednoho z jejích autorů Thomase Fritze, vyřčené na tiskové konferenci, kterou Foodwatchuspořádal:

„Náš závěr je, že v důsledku těchto dohod o volném obchodu, by obchodování s potravinami patrně vzrostlo a spolu s ním i rizika pro spotřebitele a životní prostředí.“

Nechme stranou obavy o demokracii, soudní procedury, dokonce i ty o standardy potravin: tihle aktivisté budou stát proti volnému obchodu bez ohledu na cokoli jen proto, že by se víc obchodovalo s potravinami. „Rizika pro spotřebitele“ – o jakých rizicích je tu řeč? Riziko, že budou nižší ceny? Riziko vyšší kvality? Riziko, že bude víc možností výběru? A jakým „rizikům“ vystavíme producenty v Jižní Americe? Riziku vyššího odbytu a riziku hospodářské prosperity?

Ať volí zákazník

Než být rukojmím paternalistických obhájců veřejného zdraví a protekcionistů, kteří jim omezují možnosti volby v obchodech, měli by se spotřebitelé raději domáhat širšího výběru. Spotřebitelé jsou přece lidé, kteří dokážou dělat vlastní rozhodnutí, bez pomoci vlezlých regulátorů.

Tohle mě vedlo k tomu, že jsem se sám přidal k organizaci Consumer Choice Center, která šíří právě tohle poselství: Zákazníci si chtějí vybírat! Ať jde o případy, kdy vlády chtějí regulovat kryptoměny, nebo o kanadskou daně z piva, o regulaci e-cigaret na Aljašce, o zákazy nabídek „1 + 1 zdarma“ ve Francii, Consumer Choice Center říká, že místo nepokrytého zakazování bychom měli nechat zákazníky, aby vybrali, kdo bude na trhu vítěz a kdo prohraje.  Můžete se taky přidat jako hlas spotřebitelů ve vašem okolí a posílit naše hlasy v médiích, abychom mohli vytrvale dělat to nejlepší pro to, abyste si jako zákazníci mohli co nejsvobodněji vybírat.


This article was translated into Czech and published by the finance magazine FinMag.

Pictures are Creative Commons.

Thanks for liking and sharing!

About Bill Wirtz

My name is Bill, I'm from Luxembourg and I write about the virtues of a free society. I favour individual and economic freedom and I believe in the capabilities people can develop when they have to take their own responsibilities.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s